50681 Shield Plus Mains Voltage Tilt Downlight - Satin Nickel
Product Code
50681
- Shield Plus, Cast Aluminium Downlight, Mains Voltage, Screwless Installation - 1 Available
Special Price
£2.50
Regular Price
£12.48
RRP: £12.48 You save 80%
Stock Available: 1
Shield Plus Tilt Downlight - 1 Available
Part Of The Shield Plus Range
Satin Nickel Finish
Unique Screwless Installation
Fire Rated
Die Cast Aluminium Alloy
30 Degree Angle Of Tilt
Can Be Used With A Dimmer
1 x GU10 Bulb Required See Related Product Options Below
Cut Out Diameter 83mm, Minimum Void 175mm
| Brand | Saxby Lighting |
|---|---|
| Product Code | 50681 |
| Colour | Chrome - Satin |
| Height | 130mm |
| Width/Diameter | 100mm |
| Projection | 5mm |
| Dimmable | Yes |
| This Range Is On Display | No |





Please complete your information below to login.
Sign In
Create New Account